Gripin'in Şarkısı Yunancaya Adapte edildi
'Aşk Nereden Nereye' nin Yunanca Versiyonu için Tıklayın
İLHAN İREM - Gemiler Döner Geriye
İstanbul Konseri
Müziğin K.M. Taşları -2- Kitabı Piyasada
Ümit Sayın Michael Kuyucu’nun Konuğu Oldu
Murat Boz’a Konser Cezası
Olur Olur Bal Gibi Olur
Rober Hatemo Sessizliğini Bozdu
RÖPORTAJLAR
ZİYNET SALİ - Herkes Evine İle ZİRVEDE
Türkçe ve Yunanca parçalardan oluşan çift CD”lik albümü “Herkes Evine” ile müzik listelerinde üst sıralara yerleşen Ziynet Sali Michael Show”un konuğu oldu. Yeni albümünü anlatan başarılı yorumcu, Sezen Aksu”yla nasıl tanıştığını ve Yunanca şarkı söylemeye nasıl başladığını da bu sohbette açıkladı.

Büyük Bir Heyecan Yaşıyorum

Yoğun bir promosyon çalışması var. Çok güzel bir yansıması oldu bu albümün, özellikle “Herkes Evine” şarkısının. Sanki ilk albümümmüş gibi oldu. Tabi ki “Amman Kuzum” ve “Mor Yıllar” da birer tecrübeydi ama o kadar büyük bir heyecan yaşıyorum ki bu albümde… Kendi iç dünyamı buldum ve tamamen Ziynet Sali’yi yansıttığım için de farklı bir heyecan yaşıyorum açıkçası. Satışlar da güzel. “Neyse” şarkısı bu tarzın habercisiydi belki de. Her yerde söylüyorum o kadar şanslıydık ki sen ve ben, çok güzel bir repertuar hazırladık. Deli gibi çalıştık. Senden yıllarca Grek müzik dersleri aldım ve bunun sonucunda şu anda Yunanistan’da albümümüz çıkıyor. Hala çalışıyorum, bırakmadım.Güzel Bir Sinerji Oluştu

Bu albümde her şeyden önce koca bir yürek var bu albümde. Sinan Akçıl, Ersay Üner, müzik duayenim Sezen Aksu, Erhan Bayrak, Mustafa Ceceli, Şanar Yurdatapan… Gerçekten çok güzel bir kadro ama profesyonellikleri dışında çok büyük bir inanç ve güzel bir enerji oluştu bu albümde. Hepimiz çok sevdik birbirimizi ve bu da albüme yansıdı. Ve tabi prodüktörüm en başta, hep inançlıydı. Güzel bir sinerji oluştu, iyi bir repertuar oldu.

Sofi Pappa “İstanbul İstanbul Olalı”yı Çok Beğendi

İki yıl kadar önce Sezen Aksu’yla özel bir gecede tanıştık. Birlikte oturduk. Bizim ilk günden beri Yunanistan için bir projemiz vardı. Bugüne kadar hep Yunanca şarkılara Türkçe söz yazdık ama artık Türkçe şarkılarıma Yunanca söz yazma zamanıydı. Ondan bahsettim, o da “Seve seve Ziynet’çim” demişti. Biz de bu heyecanla bayağı geniş bir Türkçe repertuarla Yunanistan’a gittik. “Treno” şarkısından dolayı bizle görüşmek isteyen Sofi Pappa’yla tanıştık, buradan götürdüğümüz şarkıları dinlettik. Repertuar bittiğinde ilk dinlediği “İstanbul İstanbul Olalı”yı bir daha dinlemek istedi. Birçok şarkı beğenildi ama daha çok Sezen Aksu besteleri üzerinde duruldu. Albüm repertuarım da oluşturulurken Sinan Akçıl şarkıları Yunanistan piyasasına uygun şarkılar olarak seçildi açıkçası. Sofi Pappa o gece arayıp şarkının sözleri bitti dedi. “Ke S’agapo” o şarkı da, “İstanbul İstanbul Olalı”nın Yunancası. Çok güçlü bir beste, Yunancaya da çok yakıştı. Ben de çok severek okudum. Buradan Sezen Aksu’ya çok teşekkür ediyorum. Yine Sezen Aksu’nun “Beş Çayı” şarkısına Sofi Pappa Türkçe anlamını bilmeden “Enas Kafes” adıyla sözlerini yazdığında Türkçesine çok paralel oldu, “İnanmıyorum sana Sofi bu şarkı da zaten ‘Beş Çayı” dedim.Ersay Şarkıda Benim Duygularımı Anlattı

Dediğim gibi çok büyük bir dostluk oldu bu albümde. Maddiyat tabi ki gerekli, yatırım var. Ama yatırımdan önce sevgi var. Ersay Üner’le paylaştığımız bir günün sonucunda çıktı “Hava Hoş”. Bir dönemi paylaştığımız, dertleştiğimiz bir gündü. Ersay’a gittiğimizde repertuarında hemen alabileceğimiz bana uygun bir şarkı yoktu. Bu şarkıyı sonradan yaptı. Onunla paylaştığımız bir günün ürünüdür. Yüzde doksanı benim duygularımı anlatan cümlelerdir. O kadar güzel şarkıya döktü ki… Buradan da sevgilerimi gönderiyorum.

Albüm Yunanistan’da da Çıkacak

Tek CD fiyatına çift CD veriyoruz. O kadar büyük bir kitle oluştu ki gerek albümde gerekse de sahnede benden Yunanca şarkıları dinlemeyi seven. Bugüne kadar ayırmamıştık şarkıları ama bu albümde Yunanca CD ve Türkçe CD diye ayırdık. Yunancası Yunanistan’da da çıkıyor önümüzdeki haftalarda.

İngilizce Şarkı Gelecekteki Projelerin Sinyali

Yunanistan’da bir röportaj sırasında İngilizce konuşurken aksanımı çok iyi bulmuştu Sofi Pappa’nın kızı. Onlar da “Herkes Evine” şarkısını çok beğenmişlerdi ve Yunancasından önce İngilizcesi çıktı. Bir Türk ya da Yunan İngilizcesi olmasın diye buradaki İngilizce hocamla da düzelttik biraz şarkıyı. Önümüzdeki zamanlarda yapacağımız projelerin küçük de olsa bir sinyali olabilir bu.Aynı Görüntülerle İki Klip

Bu kadar emek verdiğimiz bir ürünün en son noktası görsellik. Murad Küçük’ün de ellerine sağlık. O da bu işe inanlardandı ve bunu yansıttı “Herkes Evine”nin video klibine. Yunancasını da çektik, aynı görüntüleri kullanarak, sadece senkronlar farklı.

Michael Kuyucu Çok Baskıcı Bir Öğretmen

Ziynet Sali program sırasında kendisine 5 yıl Greek repertuar dersi veren Michael Kuyucu”ya da göndermede bulundu : Çok baskıcı bir öğretmendin Michael Kuyucu. Bir kelime ile ilgili saatlerce çalıştığımızı bilirim. İyi ki öyle olmuşsun ben Yunanistan”a gittiğimde o kadar iyi bir altyapım vardı ki… Zaten Yunanistan’a gitmeden önce burada bir Yunanlının beni dinleyip de kendinden geçeceği kadar iyi Yunanca şarkı söylemek, birlikte çalışmamızın ürünüdür. O kadar sağlam bir altyapıyla gittim ki Sofi Pappa gibi bir isim şarkılarını emanet etti bana. Stüdyoda kendisi olmak istedi, kendi okutmak istedi ama ben zaten çok iyi bir Yunancayla geçmiştim.

Jennifer Lopez’e Benzetilmek Kötü Değil

Jennifer Lopez’e benzetilme durumu ilk albümden beri vardı ama ben bu albümde ne istediğimi bilerek çıktım yola. Latin kadınını oynamak istedim, zaten ruhum da o. Resimlerde de o yönde çalıştık. Tabi ki Jennifer olarak yansıdı ama kötü bir şey de değil, çok güzel bir kadın.

“Hop Hop”u Dinleyince Tereddüt Ettim

DJ Funky C çok şey kattı albüme, tabi Erhan Bayrak’ın sounduyla farklı bir boyuta geçti. “Hop Hop” şarkısını Sinan Akçıl bana ilk dinlettiğinde ben tereddütte kalmıştım olsun mu olmasın mı diye. Prodüktörüm sevgili Gökay Özkan “Hayır olacak bu şarkı” dedi. Ben de güvendim ve bu şarkı prodüktörümün seçtiğimin bir şarkıdır ama çok güzel oldu.

Hediye Şarkı

“Estirme Rüzgarı” Sinan Akçıl’ın bana hediyesidir. “Estirme Rüzgarı” ve “Kıymetini Bil arasında çok kalmıştık. Hangisi olsun derken sevgili Sinan da bu da benden olsun dedi. Geçen gün Ankara konserinde gecenin ilk istek şarkısı “Albümdeki 5. şarkı lütfen” diye geldi. Aşkını itiraf etti bu şarkıyla bir beyefendi. Herkes dans etmeye başladı. “Aşkın her yanı temiz olmalı, aşkın yer yeri temiz kalmalı” diyor. Özellikle bu zamanda temiz aşklar yaşanmadığı için anlamı büyük bir şarkı.Tarih : 2009-05-02 16:05:15
Web Hosting AA TELEKOM