Ferman Akgül - Yürüyorum İçimde (Emi Universal - 2017)

Ferman Akgül - Yürüyorum İçimde (Emi Universal -  2017)

“İstemem Söz Sevmeni” adlı tekli ile muhteşem bir solo  kariyeri başlangıcı yapan Ferman Akgül “Yürüyorum İçimde” adlı ilk albümünde de kaliteli bir işe imza attı. Manga’da da özel bir yeri olan ve grubun önemli bir beyni olan Ferman’ın solo kariyerini görünce bu çocuk çok kaliteli bir müzik ruhuna sahip dedim.Benim Ferman Akgül’de dikkatimi çeken iki şey var. Birincisi müthiş bir yorumculuk yeteneği var, şarkıları hissederek yorumluyor, hem rock ağzı var hem pop hem de Arabesk bir tarzı var. Özellikle romantik şarkılarda bunu müthiş gösteriyor. Bu üç türün buluşmasından oluşuyor yorumcu tarzı. İkinci dikkatimi çeken ve hoşuma giden özelliği ise yazdığı şarkıların sözlerinde mükemmel bir duygu sunması. Çok iyi sözler yazıyor bu çocuk. Soyut kavramları müthiş bir biçimde somutlaştırıyor ve yeni -  modern kavramlar buluyor.


Ferman’ın Emi Müzik tarafından yayınlanan “Yürüyorum İçimde” adlı ilk solo albümünde yukarıda anlattıklarım var. Çok kaliteli ve romantik bir yorum, çok etkili sözler ve romantizmin ağırlıkta olduğu şarkılar. Albümün soundu çok başarılı, akustik tınılar içeren synt. İle elektronik tatların katıldığı düzenlemeler. Albüme adını veren şarkı “Yürüyorum İçimde” çok iyi bir şarkı, Türkiye’de üretilen ortalama müziğin kat ve kat üstünde bir kalite var.

Bu albümdeki yer alan şarkıların sözleri Ferman Akgül’e ait, bu çocuk çok iyi bir şair. Bu şarkıları bu gözle dinleyin derim.

Albümde gerek söz olarak gerekse melodi ve düzenleme anlayışı olarak bir bütünlük var.  Ağır şarkılar, hani anlayana derler ya öyle bir tarz var albümde. Keşke Türkiye’de rock ve popun çıtası bu seviyede olsaydı dedim şarkıları dinlerken.

“Düş Sırtında” İskender Paydaş bir Feat yapılmış,  “Pişmanım” da piyano balat tadı var. “Kalbimin Zindanları” Retro bir tarzda kurgulanmış müthiş bir şarkı. Şu söz mükemmel:  “Gücüm Yok Kaypaklığa, sabrımdan önce taştım…”

Manga ile yapılan “Bana Gel” adlı feat. şarkı seksenlerin rock tadını sunuyor. Orta ritimde başlayan şarkının düzenlemesini yapan Ufuk Özcan çok iyi bir iş yapmış.

Albümde yer alan şarkılar insanın iç dünyasına dokunuyor, eğer kendinizi verip dinlerseniz bu albümü anlayabilirsiniz, bu şarkılar çok derin şarkılar, asla fast food şarkılar değil. Onun dinlerken biraz kendinizi verip dinlemenizi tavsiye edeceğim. Albüm asla eğlencelik bir albüm değil, dinlenmelik bir albüm. İnsanın ruhunu okşayan içinde hüzün, çaresizlik ve bu çaresizliğin fısıldandığı bir duygu var. Buna örnek olarak Ferman’ın ilk teklisi “İstemem Söz Sevmeni”… Şarkı bu albüme de eklenmiş, bence çok iyi bir fikir. “Ara sıra uğra kalbime, oyunun içinde tut beni, istemem söz sevmeni…”. Müthiş bir söz, tutkunun en modern anlatımı var bu şarkıda.

Şarkıların melodileri de oldukça kapsamlı ve zor melodiler, buna en tipik örnek “Anlatacağım Tanrıma” adlı şarkı. Ciddi bir kompozisyon var şarkılarda. Gerek melodileri, gerekse düzenlemelerinde ciddi bir işçilik var.

Sonuç olarak çok kaliteli, duygu yüklü bir albüm. Kapsamlı çalışılmış, örgü işler gibi işlenmiş her nota. Bir yolculuk albümü diyebilirim, bu bir içsel yolculukta olabilir, fiziki bir yolculukta olabilir. Sizi alıp bir yolculuğa çıkartıyor diyebilirim. Anlaşılması zor bir albüm, öyle muazzam bir satış yapamayacak belki ama özel bir gizli bir albüm olarak her daim arşivlerde ve müzik tarihinde kalacak. 

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Açılış

2.Tütsü

3.Yürüyorum İçimde

4.Düş Sırtında Feat.İskender Paydaş

5.Pişmanım

6.Her Cennet

7.Kalbimin Zindanları

8.Bana Gel Feat.Manga

9.İstemem Söz Sevmeni

10. Aşık Uyandım

11.Anlatacağım Tanrıma

27.05.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM