Emre Önbayraktar Varlığın Yokluğunda

Emre Önbayraktar Varlığın Yokluğunda

Çok sayıda izleyicinin katılımı ve albümde düetleriyle yer alan müzisyen dostları Birsen Tezer ve Özlem Akpınar’ın sahnede eşlikleriyle muhteşem bir performans sergilenen albüm lansman konseri ile tanıtımı yapılan Emre Önbayraktar VARLIĞIN YOKLUĞUNDA albümü ADA Müzik dağıtımıyla dijital platformlarda yerini aldı.

Emre Önbayraktar Türkiye'de müzik yapıyor olmanın kaygısını taşımayan bir müzikaliteyi ön planda tutarak, İstanbul Belediye Konservatuarı'nda almış olduğu klasik piyano eğitiminden başlayarak harmanladığı klasik çizgiyi, yıllarca dinlediği farklı müzik tarzları ile birleştirerek, kendi tabiri ile 'naif-sert' diye adlandırdığı tarzını şiir ve müzikseverler ile buluşturuyor.

VARLIĞIN YOKLUĞUNDA albümünde 12 şarkı bulunan Emre Önbayraktar, bu şarkıların arasında önceleri çeşitli müzisyenler tarafından farklı şekillerde icra edilen, bestesi Kaptanzade Ali Rıza Bey’e güftesi Ömer Bedrettin Uşaklı’ya ait olan Denizde Akşam adındaki çok eski bir Türk Müziği bestesini ‘blues’ kalıplarına uygun olarak düzenleyerek bir ilke imza atmıştır. Albümün en önemli özelliklerinden bir diğeri de, Emre Önbayraktar’ın Cemal Süreya’ya ait olan Sana Giden Yollar Kapalı adındaki o çok sevilen şiirini bestelenmiş olarak dinleyicilere sunuyor olması. Bunların yanında Mesafeler adındaki şarkısında Birsen Tezer ile yaptıkları düet bu albümdeki en güzel sürprizlerden biri. Albümün genel tarzına baktığımızda melodik yapıları kadar sözlerin de güçlü olduğunu ve rock yelpazesinin aralıklarında fazlasıyla dikkat çekeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Birsen Tezer ile yaptıkları düetin farklılığı da bu noktada dikkat çekiyor. VARLIĞIN YOKLUĞUNDA albümü, müzikseverlere bu güne kadar çeşitli sanatçılarla birçok düet yapmış olan Birsen Tezer’i, Mesafeler şarkısında teşkil ettiği bu değişik örnekle rock tarzında Emre Önbayraktar ile birlikte dinleme şansı sunuyor.

Geneline baktığımızda albümün popüler kültürle alakası olmayan, sözleri toplumsal hicivler içeren, insanı güldürebilen hareketli şarkıların yanında sözlerinde hissedilir bir derinlik içeren, piyano ağırlıklı rock öğeleri barındıran yer yer türkü formlarına da rastlanılabilecek şarkılardan oluştuğunu görebiliriz.

İstanbul Belediye Konservatuarı Piyano Bölümü 9 yıl yarı zamanlı okuduktan sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun olan Emre Önbayraktar mimarlık ve müzik çalışmalarını bir arada yürütmektedir. Raks Müzik firmasında çalıştığı yıllar içerisinde, Tuğrul Arsever, Yılmaz Morgül, Doğuş, Rüya Ersavcı, Gurup Destan, Mansur Ark ve daha birçok çeşitli şarkıcıların albümlerinde aranjör, besteci ve söz yazarı olarak hizmet vermiştir, halen de bu çalışmalarını sürdürmektedir.

Öte yandan piyano, kanun, neyden oluşan Feyz Trio adındaki gurubu ile uzun yıllar Osmanlı ve Batı Klasik müziği üzerine önemli çalışmalar yaptı. 2000 li yılların başında Alper Berksü prodüktörlüğünde piyasaya çıkan Hijazz Hicaz adlı albüme Nayi Osman Dede'nin Segah Saz Semaisine yaptığı orkestrasyonu Budapeşte Senfoni orkestrası ile Alparslan Ertunga Alp şefliğinde kaydetti. Akabinde Arif Mardin'in de desteği ile bu proje, İstanbul Jazz Festivalinin açılışını gerçekleştirdi. Projede Erkan Oğur, Yansımalar, Şenova Ülker, Volkan Öktem, Eylem Pelit, Ercüment Ateş ve daha birçok önemli müzisyen yer almaktaydı.

Çocuk müzikalleri ve tiyatro müzikleri üzerine ciddi çalışmalar yaptı. Kurdukları tiyatro topluluğu ile çalıştıkları 10 yıl süre içerisinde birçok çocuk müzikali ve Güngör Dilmen'in Deli Dumrul isimli tiyatro oyununu besteledi. Ekip, Halis Kurtça Kültür Merkezi, CKM, Maslak TİM, Küçük Sahne başta olmak üzere çeşitli salonlarda sayısız oyunlar oynadı.

Uzun yıllardır Pianonim ve Eksik Şair mahlaları ile şiirler yazmakta olan Emre, yakında çıkartacağı şiir kitabının hazırlıklarını tamamlamaktadır. Mısır'lı pop yıldızı Amr Mustafa ve Mansur Ark ile çalışmaları sürmekte, Bodrum’da Pianonim Records isimli stüdyosunda çalışmalarına devam etmektedir.


 

11.05.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM