Tuluyhan Uğurlu’dan İzmir Alsancak Garında Nostaljik Konser

Tuluyhan Uğurlu’dan İzmir Alsancak Garında Nostaljik Konser

Tuluyhan Uğurlu İzmir’in en eski gar binası, Osmanlı’nın ilk tren hattı İzmir-Aydın demiryolunun çıkış noktası Alsancak Garı’nda İzmirlilere seslenecek.


Tuluyhan Uğurlu, 6 Mayıs Cumartesi akşamı saat 20.00’da Alsancak Tren Garında 160 yıl öncesine dönüp bir tren yolculuğuna çıkacak. Osmanlı’nın borçlarla yaptırdığı Alsancak Garı’ndan Anadolu’ya doğru yol alırken Kurtuluş Savaşının demiryolu kahramanlarının yanı başında düşmana karşı durup, Atatürk’ün vagonunun hemen yanında Cumhuriyet Trenleri ile o coşkulu günlere geri döndürmeyi hedefliyor. 

Piyanist-besteci Tuluyhan Uğurlu İzmir’in 160 yıllık tarihi bir yapısında Alsancak Tren Garında dünden bugüne tren nostaljini anlatan konseriyle İzmirli sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçı daha önce İstanbul’da Sirkeci ve Haydarpaşa garlarında verilen ve büyük ilgi gören bu farklı konseri, ilk kez İstanbul dışına taşınıyor.

200’e yakın tarihi görüntü eşliğinde sunulacak konserde konuklar, İzmir’den binecekleri trenle uzun bir yolculuğa çıkacaklar. Pamuk tarlalarının arasından geçip, Ege’nin verimli ovalarından denize doğru süzülüp dünya ile buluşacaklar… Avrupa’dan gelen Şark Ekspresi yolcuları ile tanışıp, Hicaz Demiryolu ile Anadolu topraklarından kalkan trenle Halep, Şam, Beyrut, Kudüs, Mekke, Medine’ye doğru yol alacaklar. Konserin bu bölümünde seyirci kısa bir süre için de olsa bir tren penceresinden dünyaya Ortadoğu'dan bakacak..

Konserin bölümleri şöyle: 

• Alsancak Garında Tarihe Yolculuk

• İnsanın Raylar Üzerindeki Serüveni

• Aydın-İzmir Alsancak Arasında İlk Demiryolumuz

• Avrupa Doğu Ekspresi ile İstanbul’u Tanıyor

• Hicaz Ekspresi ile Hüzünlü Bir Yolculuk

• Kurtuluş Savaşı’nda Bir Demiryolu Kahramanı: Behiç Erkin

• Cumhuriyet Trenleri

• Atatürk’ün Trenle Son Yolculuğu

Tuluyhan Uğurlu ile Alsancak Garında Çay Molası

6 Mayıs Cumartesi Saat 20.00

Tarihi Alsancak Garı

02.05.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM