Mustafa Ceceli - Zincirimi Kırdı Aşk (DMC- 2017)

Mustafa Ceceli -  Zincirimi Kırdı Aşk (DMC- 2017)

 Bu albümde uygulanan stratejide Mustafa Ceceli’nin müzisyen kimliğinden sıyrılarak bir pop star ikonu gibi pazarlandığını görüyoruz. Son dönemlerde yetişen en önemli müzisyenlerinden biri Mustafa Ceceli, iyi düzenlemeler yapıyor, eğer bu star hevesine dalmasaydı bir Onno Tunç olabilirdi. Önceleri proje albümlerinde karşımıza çıktı, ben bu kadarı dozda kalır dedim. Solist kimliğinin müzisyen kimliğinin önüne geçmemesi gerektiğini düşünüyordum çünkü. Yaptığı solo albümlerde ki özellikle “Es” çok başarılı bir albümde iyi işler yaptı.  


Dini bütün, temiz aile çocuğu imajı ile sevdirdi kendisini, çünkü diğer müzisyenlerden daha farklıydı. Ama nedense son birkaç yılda bir haller oldu bu çocuğa. Müzisyen kimliğini yorumcu kimliğinin üzerine çıkartmak istedi, bu kadarıyla kalmadı bir de “popstar” havasına girdi. İşte bu bana garip geldi. Çünkü popstar değil, onu müzisyen olarak görmeyi tercih ederdim ben. Tarkan ve Onno Tunç kadar fark var çünkü iki kavram arasında. 

“Zincirimi Kırdı Aşk” albümünü dinlerken bunları düşündüm, albümü dinlemeden önce yapılan devasal outdoor reklamlarını inceledim. Epey bir reklam ve tanıtım yapıldı bu albüm için, Ceceli’nin saçlarına ekim mi yapıldı yoksa photoshop mu tam anlamadım ama hafif Justin imajı dikkatimi çekti. Bu bana çok garip geldi. Benim için çok değerli bir müzisyenin bir pop ikonu olarak sunulduğunu gördüm. Samimi söyleyeyim samimiyetsiz hatta itici geldi bana o reklam kampanyası. Derken çıkış şarkısı “Kıymetlim” geldi. Bestesi çok iyi, dramatik bir düzenleme ve beste ama sözleri hiç beğenmedim. Hafif apaçi geldi bana sözleri şarkının. 

On dört şarkı seslendirmiş bu albümünde, ki bu konuda bonkördür Mustafa Ceceli, dolu dolu albümler yapar. Ama bu albümü dinledikten sonra en boş ve heyecansız Ceceli albümünü dinlediğimin farkına vardım. İş yaparken dinledim, yolda dinledim bir heyecan yakalamak istedim ama yakalayamadım. Albüme adını veren şarkı yani “Zincirimi Kırdı Aşk” bence albümün en iyi şarkısı olmuş, eski Ceceli klasikleri gibi, özellikle dramatik düzenlemesi çok başarılı. 

“Peşindeyim” adlı şarkıda Ajda Pekkan ile bir düete imza atmış Ceceli. Bu şarkı da fena değil ama bir şey beni artık çok rahatsız ediyor. Çok bağırıyor Mustafa Ceceli şarkı söylerken, hem de çok. Ajda’nın sakin yorumunun yanında ciyak ciyak bağıran bir erkek, bir de sesi tiz , iş öyle oldu mu duygudan uzaklaşıyor şarkı. Tüm albümde bu var, neden Ceceli ısrarla bu kadar tizlere çıkıyor ne gerek var Show yapmaya? Sesinin sıcaklığını duygusunu ver bize tizlerini değil.

Albümün en saçma şarkısı “Ayşe”, albümün dördüncü şarkısı olarak karşımıza çıkıyor. Bu şarkıyı bir normal şarkıcı okusa küfür yerdi, o kadar saçma bir şarkı. Bu tarz şahsa ve isme yönelik üretilen tematik şarkıların modası geçeli yıllar oldu.

Albümde bir şey dikkatimi çekti, çok pozitif bir albüm olmuş. Sevgiliye ilan-ı aşk ve sevgilinin varlığı için şükür modu var tüm sözlerde. Bu beni sıktı biraz, sanki her şey güllük gülistanlıkmış gibi. Mutlu aşk yaşayanları hedef kitlesine almış albüm şarkı. Bu Ceceli’nin genel yapısında var bu albümde bu biraz daha ön plana çıkmış. “İyi ki Hayatımdasın” buna tipik bir örnek.

Şarkılar içinde en melodik akılda kalan şarkı Zeki Güner bestesi “Söz Aramam” , iyi bir beste.  Akılda kalıcı melodik bir beste. “Hikaye” albümdeki ikinci Zeki Güner bestesi, bu albümde yer alan besteciler içinde en iyi işi yapan Zeki Güner ile Sinan Akçil olmuş. Onların besteleri güzel.  “Hikaye”yi dinlerken albümdeki pozitif havadan az da olsa uzaklaşıyor insan. Gerçek hayata dönüyorsunuz. Düzenleme deki latin tınılar da albümdeki dramatik havadan uzaklaştırmış.

Aslında çok dolu bir albüm olmuş ama bestelerde biraz noksanlık var gibi. Mesela “Es” albümünü baştan sonra zevkle dinliyorduk, bu albümde inişler çıkışlar var. “Anmam” bu şarkılardan biri, abartılı ticari bir şarkı. Düzenleme tipik bakkal düzenlemelerden. Dımtıs dımtıs düzenlemelerden. Ceceli’ye yakıştı mı ? Bence hayır!. “Anmam” ile bakkallaşan albüm hemen ardından gelen “Leyla” ile poplaşıyor. “Leyla”nın düzenlemesi “Anmam”dan daha iyi. Buram buram ticari kokan bir melodi, “Leyla”. Mustafa Ceceli’yi konumlandırırken star konumunda hedef kitlesini de aşağıya düşüren bir şarkı. Bu iki şarkı ile daha bir C ve D Grubuna seslenilmiş.  Eller havaya modu var. Alaturkalık var. 

Alaturka kokan bir diğer şarkı da “Maşallah”. Albüm dramatik şarkılarla başlamış ticari pop alaturka şarkılarla devam etmiş. Bu şarkı da ticari mantık iyice abartılmış. Nerdeyse oyun havası gibi bir şarkı yapılmış. Ben hiç beğenmedim. Müzisyen kimliği AB grubuna seslenen bir müzisyenin solistin varoşlara inme kaygısını gördüm. Çok basit şarkılar bunlar hem de çok….

Şükür albüm “Aşk Adına” adlı şarkı ile biraz kendine geliyor.  Sinan Akçil’in modern çizgisi albümde ardı ardına üç tane yerlerde avam şarkıdan sonra bir modern soluk getirmiş.  Sözleri Sinan Akçil’e ait bir adaptasyon olan “Aşk Adına” güzel modern bir beste. Bu bence Ceceli’nin önceki çizgisinin bir uzantısı.  

Volero tadında başlayan “Topla” adlı şarkı kendisini dinletiyor ama öyle muazzam bir duygu veriyor mu? Maalesef veremiyor. 

Albüm adını gördüğümde beni en çok heyecanlandıran şarkı ile “Ömrümüzün Baharı” adlı cover ile final yapmış. “Ömrümüzün Baharı” çok önemli bir şarkıdır, seksenli yıllarda Ahmet Özhan’ın seslendirdiği ve Türkiye adına Asyavizyon Müzik Yarışmasında yarışan bir bestedir. Bunu Ceceli’nin coverlaması çok güzel olmuş, güzel araştırmış bulmuş. Ama maalesef şarkının düzenlemesini hiç beğenmedim.  Hafif apaçi bir düzenleme olmuş. Şarkının orijinal düzenlemesi daha pop ve kaliteli bir düzenlemeydi. Keşke bu şarkıya Retro soundlu bir düzenleme yapsaydı, çok müthiş bir yere gelirdi şarkı. Tabii ki bu şarkıyı Ceceli’nin kitlesi ilk kez dinleyecek, yeni şarkı gibi algılayacak. 

Sonuç olarak içinde on dört şarkının yer aldığı ve son yıllarda Türkiye’de bir erkek vokal için yapılan en büyük tanıtım kampanyasını içeren bir albüm olmuş “Zincirimi Kırdı Aşk” albümü.  Daha ticari düşünmüş Ceceli, halka inmek istemiş, imajlarken de kendisini çakma Justin gibi çıkmış karşımıza. Burada iki tane önemli konu atlanmış. Birincisi Mustafa Ceceli ‘de star hamuru var mı sorusu üzerinde düşünülmemiş. Bir popstar edası ile pazarlanmış Ceceli, ama bu adam ağır başlı ve star özellikleri fazla olmayan bir adam. Bir müzik adamı havası var. O hava ona daha çok yakışıyor. İkinci atlanan şey ise bestelerdeki nitelik, albüm de çok nitelikli şarkı yok. “Es” albümündeki hava yok.  Bence bu kadar iddia içeren bir albümü taşıyacak beste yok albümde.  Elbet başarılı olacaktır, çünkü arkasında çok ciddi bir güç var Mustafa Ceceli’nin, ama ben onu solistlikten çok müzisyen kimliğini seviyorum, bu star imajı bana ucuz geldi. Bir Onno Tunç olabilecekken, apaçi şarkıcısı havasına sokulmaya çalışılmış, ondan bence eksikler var…

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Kıymetlim

2. Zincirimi Kırdı Aşk

3. Peşindeyim

4. Ayşe

5. İyi Ki Hayatımdasın

6. Can Parçam

7. Söz Aramam

8. Hikaye

9. Anmam

10. Leyla

11. Maşallah

12. Aşk Adina

13. Topla

14. Ömrümüzün Baharı

Albümün Çıkış Şarkısı "Kıymetlim"in Klibi:

02.03.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM