Metin Şentürk - Tek Yürek (Astra – 2017)

Metin Şentürk -  Tek Yürek (Astra – 2017)

Metin Şentürk “Tek Yürek” adını verdiği bu albümümde tıpkı eskiden olduğu gibi damardan Arabesk şarkılar seslendirdi. Dokuz şarkının yer aldığı albümde bir şarkı hariç tüm şarkıların sözü ve müziği Metin Şentürk’e ait.


Yeni bir ekip ve yeni bir müzik şirketi ile çalışman Metin Şentürk bu albümde seksenlerin sevilen Arabesk şarkısı , Tahir Dökme bestesi “Dönemezsin”i coverladı. Bu şarkının dışında kalan tüm şarkılar sıfır şarkılar. Albümü dinlerken epey damar şarkılar dinliyorsunuz. Bir ara pop türünde şarkılar seslendiren Metin Şentürk bu kez ters vuruş yaptı ve damar şarkılar seslendirdi. 

Albümün açılış şarkısı “Tek Yürek” ve “Bu Şehrin Delisi” sağlam damarlar, dinlerken ne yalan söyleyeyim şaşırdım. “Dönemezsin” klasiğini de orijinaline sadık kalınarak seslendirmiş Şentürk. Albümü dinlerken harbi bir Arabesk albüm dinleyeceğinizden emin olun. Albümde duygusu yüksek şarkılar var. Dramatik ve sağlam damarlar diyebilirim. Arabeski özleyenler sound ve duygu olarak o eski Arabesk duyguları bulacaklar. Metin Şentürk iyi besteler yapmış, boş beste yok gibi, özellikle damarlar çok sağlam şarkılar. 

Albümün finaline doğru gelirken son üç şarkıda ritmin arttığını görüyoruz. “Limon Ağacı” ilginç bir şarkı, hem ritmik olması hem de konu itibariyle ilgimi çekti. Issız adaya giderse Metin Şentürk yanına neleri alacağını anlatmış şarkısında. Albümün en bakkal şarkısı diyebilirim. Albümün en kaliteli şarkısı bence “Sürpriz” adlı şarkı. Vokal düzenleme , volero ritmi ve duygusal soft yapısı şarkı diğerlerinden farklılaşıyor. Çok cici bir şarkı.

Albümün kapanış şarkısı latin bir düzenlemeye sahip “Sana Canım Dedim” adlı şarkı orta ritimde kurgulanmış bir şarkı. Şarkının en güzel yönü melodik yönü, Metin Şentürk bu şarkıda ve “Sürpriz”de biraz popüler soundları denemiş.

Pop radyolarından çok Arabesk radyolarda yer bulacağı kesin olan bu albüm Arabesk severler için sağlam şarkılar içeriyor. Son üç şarkıda biraz popüler soundlara yöneliyor albüm. Düzenlemeleri Oğuz Tarhanlı yapmış, ortalama bir sound var, ne iyi ne de kötü, Metin Şentürk’ün besteleri ise sağlam, dramatik besteler. Bu albümde besteci kimliğini bir kez daha konuşturdu Metin Şentürk. Arabesk  müziğin medyada üvey evlat muamelesi görmeye başladığı günümüz müzik endüstrisinde albümün şansı ne olur soru işareti ama meraklılar için sağlam bir damar albüm diyebilirim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Tek yürek 

2. Bu şehrin delisi

3. Dönemezsin 

4. Bi' Karar Ver

5. Zirve

6. Meyhaneci

7. Limon Ağacı

8. Sürpriz 

9. Sana canım dedim

 

24.02.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM