İstanbul Müzik Festivali 45. yaşını kutluyor

İstanbul Müzik Festivali 45. yaşını kutluyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenecek İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 45. yaşını kutlayacak.


İstanbul'daki sanatseverleri 45 yıldır klasik müziğin en iyi ve en yeni örnekleriyle buluşturan, 3 bine yakın gösteride 3,5 milyon seyirciyi ağırlayan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl "Sıradışı" temasıyla 29 Mayıs - 21 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Klasik repertuvarın yanı sıra yeni keşifler, disiplinlerarası çalışmalar, multimedya öğelerinden yararlanan yapımla, farklı dönemler ve müzik türleri arasında etkileşim kuran performanslarla yepyeni konser deneyimleri yaşatacak festivalin bu yılki programı, İKSV resmi konaklama sponsoru The Marmara Pera'da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, festival sponsoru Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı ve E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, çok sayıda basın mensubu ve davetli de yer aldı.

İstanbul Müzik Festivali 45. yaşını kutluyor

"İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ, İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI VE TÜM İKSV ETKİNLİKLERİNİN AMİRAL GEMİSİ"

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Müzik Festivali'nin, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve tüm İKSV etkinliklerinin 'amiral gemisi' olarak değerlendirildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve tüm İKSV etkinliklerinin 'amiral gemisi' olarak değerlendirilen İstanbul Müzik Festivali, 45. yıllarını kültür-sanat yaşamına katılımı artırmanın, çok daha fazla kişinin hayatında kültür-sanatın vazgeçilmez bir öğe olarak yer almasını sağlamanın önemine inanarak kutluyor. Festivalde yer alacak prömiyerlerle, sanatsal içeriği özel olarak kurgulanmış konserlerle, disiplinlerarası söyleşi ve etkinlik programıyla, izleyicilerin festival deneyimlerini zenginleştirmeleri, yeni keşifler yapmaları, uluslararası kültür-sanat arenasına temas etmeleri için olanaklar yaratıyoruz. Alışılmadık mekan kullanımları ve geniş katılımlı ücretsiz konserlerimizle İstanbul'da yaşayanların kenti farklı bir gözle yeniden keşfetmelerini sağlamayı amaçlıyoruz."

Eczacıbaşı, başta festivalin gerçekleştirilmesinde büyük katkılarda bulunan festival sponsoru E.C.A. Presdöküm Sanayi A.Ş. olmak üzere festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara ve festivalin tanıtımına destek veren tüm basın temsilcilerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

İstanbul Müzik Festivali 45. yaşını kutluyor

"BU GÜÇLÜ BAĞIMIZ 'YILLARCA BERABER' DEVAM EDECEKTİR"

Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı ve E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanım Gaye Akçen de, "1950'den bu yana birçok iş dalında ilk üretimi yapmanın gururunu taşıyan Elginkan Topluluğu olarak, kültürel faaliyetlere verdiğimiz desteğin yanında, bugün geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye'nin geleceğine yatırım yapan, yüksek teknolojiye sahip, yenilikçi ve geleceği şekillendiren, gençlerin bakış açısına önem veren bir marka olarak hizmetimizi sürdürüyoruz. E.C.A Presdöküm Sanayi A.Ş. olarak İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve İstanbul Müzik Festivali ile bu güçlü bağımız, sloganımızda da söylediğimiz gibi, "Yıllarca Beraber" devam edecektir" ifadesini kullandı.

"BÖYLE DÖNEMLERDE KÜLTÜR VE SANATIN BİRLEŞTİRİCİ, İYİLEŞTİRİCİ VE GELECEK İÇİN UMUT VEREN GÜCÜNE İHTİYACIMIZ VAR"

Festival programı ve temasına dair detayları aktaran İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak ise, "Bu yıl her zamankinden daha zor şartlarda, 'sıradışı' bir dönemde festival programını oluşturduk. Böyle dönemlerde kültür ve sanatın birleştirici, iyileştirici ve gelecek için umut veren gücüne ihtiyacımız var. Festival bu yıl, 'Sıradışı' teması üzerine kurgulandı; yaratıcı, zorlayıcı, merak uyandıran, uyarıcı, ilginç, etkileyici, çok disiplinli, çok yönlü, yeni deneyimler sunan... Sadece İstanbul Müzik Festivali'nde izlenebilecek, bir kereye mahsus sanatçı birleşmeleri, eser siparişleri ve prömiyerleri, disiplinlerarası geçişlere imkan veren projelerin oluşturulması ya da araştırılmasının yanı sıra, konser içeriğiyle 'ilişkilendirilebilen' mekanların bulunup konserlerin buralarda sunulması bir yandan izleyicinin festival deneyimini derinleştirirken, diğer yandan yeni bir kültür sanat seyirci kitlesi de yaratmamıza yardımcı oluyor" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, "Yaşanan terör olayları nedeniyle yabancı sanatçıları Türkiye'ye getirmekte zorlandınız mı" şeklindeki bir soru üzerine Oymak, bazı sanatçılarla anlaşmakta zorluk çektiklerini ancak başarılı bir ekip çalışmasıyla kendilerini ikna ettiklerini belirterek, festivalde yer alacak sanatçıların yüzde 80'inden fazlasının yabancı olduğunu da sözlerine ekledi.

İstanbul Müzik Festivali 45. yaşını kutluyor

FESTİVALDE ALIŞILMIŞIN DIŞINDA MEKANLARDA FAKLI DENEYİMLER 

45. İstanbul Müzik Festivali, St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi, Viyana Oda Orkestrası, Londra Oda Orkestrası, Ebéne Yaylı Çalgılar Dörtlüsü gibi seçkin topluluklardan Hüseyin Sermet, Fazıl Say, Alina Pogostkina ve Mathias Goerne gibi usta solistlere ve genç kuşak sanatçılara kadar 600'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'un 15 mekanında ağırlayacak. Festival, 45. yılında yaratıcı, merak uyandırıcı, çok disiplinli, çok yönlü projelerle de klasik müziğe taze bir soluk getirecek. Eser siparişleri ve prömiyerler ile disiplinlerarası geçişlere imkan veren konserler, klasik müzik deneyimini çeşitlendirecek, zenginleştirerek ve her yaştan seyircinin beğenisini kazanacak. 

İstanbul Müzik Festivali, bu yıl konser içerikleriyle "konuşan" farklı mekan seçimleriyle de dikkati çekiyor. Festival bu yıl, 8'i ilk defa kullanılacak 15 farklı mekana yayılacak. Festivalin artık klasikleşmiş mekanları Aya İrini Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, İş Sanat Konser Salonu, Süreyya Operası, Zorlu PSM Drama Sahnesi ve Avusturya Kültür Ofisi'ne bu yıl, Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi, bomontiada, Galata Mevlihanesi Bahçesi, Kapalıçarşı, Küd Dıpo Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Sait Halim Paşa Yalısı ve Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras gibi yeni mekanlar eklenecek. 

FAZIL SAY'DAN İKİ ÖZEL KONSER

25 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada dinleyicileri ve eleştirmenleri derinden etkilemeye devam eden, geçtiğimiz günlerde prestijli Beethoven Ödülü'ne layık görülen Fazıl Say, iki konserle 45. İstanbul Müzik Festivali'nin konuğu olacak. 21. yüzyılın en önemli sanatçıları arasında gösterilen Fazıl Say, 15 Haziran akşamı Debussy'nin ve Ulvi Cemal Erkin'in prelüdleri, Chopin'in noktürnleri ile Ahmed Adnan Saygun'un sonatini yorumlayacağı programla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda festival takipçileriyle buluşacak.

Say, 21 Haziran'da yine Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Viyana Oda Orkestrası eşliğinde festivalin kapanışını yapacak. ECA-Serel sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde Say, Mozart'ın 12. Piyano Konçertosu'nu yorumlarken İsveçli şef Ola Rudner yönetimindeki Viyana Oda Orkestrası ayrıca Beethoven ve Mendelssohn'un eserlerini seslendirecek. Fazıl Say ile Viyana Oda Orkestrası konserinin öncesinde Barış İçin Müzik Orkestrası, şef Sascha Goetzel yönetiminde bir mini konser verecek.

İstanbul Müzik Festivali 45. yaşını kutluyor

FESTİVAL BİLETLERİ 25 ŞUBAT'TA SATIŞA ÇIKIYOR 

45. İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletleri 25 Şubat Cumartesi günü saat 10.30'dan itibaren Biletix satış noktaları, Biletix Çağrı Merkezi, Biletix web sitesi, Ana gişe İKSV üzerinden satışa çıkacak. Siyah ve Beyaz Lale üyeleri, biletlerini 20-21 Şubat, Kırmızı ve Sarı Lale üyeleri ise 22-23-24 Şubat tarihlerinde öncelikli olarak alabiliyor. 15 yıldır festivale destek veren Lale Kart sahipleri festival biletlerinde yüzde 25'e varan özel indirimlerden yararlanabiliyor.

KONSERVATUVARLARIN MÜZİK VE ŞAN BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ BU YIL DA FESTİVAL KONSERLERİNİ ÜCRETSİZ İZLEYECEK

Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri bu yıl da İstanbul Müzik Festivali konserlerine ücretsiz girebilecek. Öğrencilerin, katılmak istedikleri konserden 1 gün önce rezervasyon@iksv.org adresine isim, soyadıyla birlikte öğrenci belgelerini e-posta atarak rezervasyon onayı almaları isteniyor.

DHA-Kültür Sanat - Orhan SENCER

24.02.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM