Aykut Gürel & Selçuk Yöntem – Aşk İçin Önsöz (İrem Records-2016)

Aykut Gürel & Selçuk Yöntem – Aşk İçin Önsöz  (İrem Records-2016)

Aykut Gürel son bir yıllarda çok kaliteli tematik albüm projelerine imza attı. Biraz keyif projesi biraz idealizm kokan bu projelerden biri de “Aşk İçin Söz” adlı bu albüm oldu. Aykut Gürel çok sağlam bir müzisyen, müzisyen kimliğinin dışında yapımcı kimliği de var ve en önemlisi kaliteli işlere imza atabilen ender müzisyenlerden biri.


“Aşk için Önsöz” adlı bu albümde Aykut Gürel İstanbul Ensemble ve Selçuk Yöntem ile bir araya gelerek çok kaliteli bir şiir albümü hazırladı.  Aykut Gürel – Siney Yılmaz – Cem Tuncer – Ercüment Orkut ve Ediz Hafızoğlu’nun oluşturduğu İstanbul Ensemble albümün müzikal alt yapısını oluştururken, Selçuk Yöntem’de şiirleri yorumladı.  Albümün en büyük özelliği şiirlere eşlik eden müziklerin bu albüm için özel olarak düzenlenmiş olması. Çoğu İstanbul Ensemble’ye ait olan bestelerden oluşan albümde Yöntem,  Nazım Hikmet, Özdemir Asaf, Ümit Yaşar Oğuzcan, Metin Altıok, Haydar Ergülen gibi şairlerin şiirlerini seslendirdi. 

Albümün siyah beyaz fotoğrafları, kapak tasarımı ve albümün kutusu kartoneti tek kelime ile muhteşem. Tematik bir albüm ve kalite ile özenle hazırlanmış bir proje olduğunu albümü elinize alınca da hemen hissediyorsunuz. 

Şiir albümlerinin revaçta olmadığı bir dönemde böylesine kaliteli bir işe imza atmak günümüz piyasa koşullarında ciddi bir çılgınlık gibi gözükse de bu tarz projelerin değeri çok yüksek.  Aykut Gürel kariyeri boyunca işin ticaretinin yanında kalitesine de önem verdiğini hep gösterdi, önceki Bergüzar Korel projesinden sonra Selçuk Yöntem ile beraber gerçekleştirdiği bu projede işin kalitesine değer verdiğini bir kez daha kanıtladı. Selçuk Yöntem’in şiirlere kattığı yorumu konuşmaya bile gerek yok, tek kelime muhteşem olmuş. 

Şiir meraklılarının yanı sıra kaliteli müzik dinletisi özlemi duyanların ilgisini çekmeye aday bir proje olmuş “ Aşk İçin Önsöz” albümü , bir dinleyin inceleyin derim. 

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Şimdi Biliyorum 

Türkçe Adaptasyon: Elif Edes Tapan Beste: Phil Green

2. Senden Önce Ölmek İsterim / Pullıng The Head Alone 

Şair: Nâzım Hikmet   Beste: Cem Tuncer

3. Seni Saklayacağım / Audrey 

Şair: Özdemir Asaf   Beste: Aykut Gürel

4. An’lar / Bir Şans Daha 

Şair: Anonim   Beste: Aykut Gürel

5. Kutla 

Söz: Sibel Algan  Beste: Peppıno Dı Caprı

6. 81 (Enstrümantal) 

Beste: Ercüment Orkut

7. Bu Gece En Hüzünlü Şiiri Yazabilirim / Kimse Bilmez  

Şair: Pablo Neruda “Çeviri: Sait Maden”  Beste: Ediz Hafızoğlu

8. Aşk İçin Önsöz / Teskin   

Şair: Haydar Ergülen  Beste: Ercüment Orkut

9. Beni Güzel Hatırla / Rüya   

Şair: Okan Savcı   Beste: Ediz Hafızoğlu

10. Unutamıyorum / Giz  

Şair: Ümit Yaşar Oğuzcan  Beste: Cem Tuncer

11. Evde Yoklar / Zaman   

Şair: Metin Altıok   Beste: Cem Tuncer

12. Gözlük / Yolculuk   

Şair: Haydar Ergülen   Beste: Siney Yılmaz

13. Biraz Değiştim /Can   

Şair: Çisel Onat   Beste: İstanbul Ensemble

 

15.02.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM