Ahmet Selçuk İllkan - Unutulmayan Şarkılar (Poll Production – 2016)

Ahmet Selçuk İllkan -  Unutulmayan Şarkılar (Poll Production – 2016)

Türkiye’nin en önemli şarkıların söz yazarı Ahmet Selçuk İlkan için hazırlanan bu albüm bugüne kadar yapılan en başarılın proje albümlerinden biri.  Ahmet Selçuk İlkan gerçekten de çok önemli bir şair, en çok hite sahip şarkı sözü yazarlarından biri.  Ahmet Selçuk İlkan sadece şarkı sözü yazarı değil, aynı zamanda önemli bir şair, ilk şiir kasetini yapan kişi ve onlarca şiir kitabı yazan bir şair.


Unutulmayan Şarkılar” adlı bu albümde Poll Production hiçbir masraftan kaçınmamış. Albüm kapağı ile , baskısı ile içindeki iki CD olması ile diğer proje albümlerinden farklılaştı bu albüm. Albümde 15’er şarkının yer aldığı iki CD yer alıyor. Albümde müzik dünyasında milyonları peşinden sürükleyen hitler farklı solistler tarafından seslendirilmiş. Açılış şarkısı aynı zamanda albümün ilk klip şarkısı olan “Seninle Aşkımız Eski Bir Roman”ı Cengiz Kurtoğlu seslendirmiş.  Ben albümde en fazla Linet’in seslendirdiği “Hatıram Olsun” adlı şarkı ve versiyonu beğendim. İçinde pop ve rock tınılar içeren bu versiyonda aranjör Selim Çaldıran çok sağlam bir iş çıkartmış. “Hatıram Olsun”u çok farklı bir yere götürmüş. 

Albümün en büyük sürprizlerden biri de belki de en az bilinen Ahmet Selçuk İlkan şarkısı “Yanımda Sen Olmayınca”. Bu şarkı ilk 1984 yılında yayınlanan “Hayat Öpücüğü” adlı albümde Zeki Müren seslendirmişti. Ben bu şarkıyı çok severdim, bu albümde görünce çok sevindim, şarkının düzenlemesi 1984 yılına göre biraz daha alaturka yapılmış.

Son yılların en sağlam Arabesk yorumcusu Serkan Kaya albümde “Bu Şehrin Geceleri” adlı şarkıyı seslendirmiş, bir kez daha aynı şeyi söyleyeceğim, bu adam manyak şarkı söylüyor. Çok iyi bir ses.

Zara , “Bir Gülü Sevdim”i seslendirdi, güzel olmuş ama benim hala kalbimde Zara’nın Orhan Gencebay albümünde seslendirdiği “Dilenci” adlı şarkı yorumu var. 

Albümde bazı şarkılarda Ahmet Selçuk İlkan kendi sesi ile birer yada ikiler kıtalık şiirler seslendirmiş. Şarkıların bu versiyonları albüme ayrı bir lezzet katmış.  Özellikle “Kahır Mektubu” nun bu yorumu çok başarılı olmuş. Albümde “Kahır Mektubu”nu Muazzez Ersoy seslendirmiş.  Zerrin Özer’in seslendirdiği Coşkun Sabah klasiği “Anılar”ın da tadı çok farklı olmuş.

Yeşim Salkım’ın seslendirdiği “Günün Birinde” albümün en renkli ve modern düzenlemesi olmuş, aranjör Sezgin Gezgin şarkıya çok farklı bir ruh katmış , çok iyi bir versiyon olmuş. Kıraç “Gözler Kalbin Aynasıdır” adlı şarkıyı kendi tarzında seslendirmiş. 

İntizar, Ferdi Tayfur klasiği “Geçen Yıl Bu Zamanlar”ı kendi yanık yorumu ile farklılaştırmış.  Emre Altuğ’un seslendirdiği “Sevdikten Sonra” biraz bana göre sırıttı , bu şarkı Emre ile pek uyuşmadı gibi. Ayşe Mine’nin yıllar önce ilk seslendirdiği “Yemin mi Ettin” Yıldız Tilbe yorumu ile karşımıza çıktı. Bu şarkının da bir döneme imzasını atan bir şarkı olarak yeniden yorumlanması çok güzel olmuş. Yıldız Tilbe şarkıyı kendi tarzında biraz daha neşeli bir hale getirerek seslendirmiş.

Sonuç olarak “Unutulmayan Şarkılar” – Vol. 1 albümü çok sağlam bir iş olmuş diyebilirim.  “40 Yıl 40 Ses 40 Nefes” sloganı ile yayınlanan albümün bu sloganı da çok doğru bir slogan olmuş. Gerçekten son kırk yılın en baba şarkılarını dinliyorsunuz, tıpkı eskilerin karışık kaset tadındaki albümleri gibi olmuş. Mutlaka alın, dinleyin ve arşivinize ekleyin.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

CD-1 

1. Cengiz Kurtoğlu - Seninle Aşkımız Eski Bir Roman

2. Hakan Altun - Sabahçı Kahvesi

3. Serkan Kaya - Bu Şehrin Geceleri

4. Koray Avcı - Bizim Sokaklar

5. Linet - Hatıram Olsun

6. Halil Sezai - Unutmak İstiyorum

7. Yıldız Tilbe - Yemin mi Ettin

8. Ümit Besen - Tövbekar

9. Zara - Bir Gülü Sevdim

10. Selami Şahin - Yanımda Sen Olmayınca 

11. Muazzez Ersoy feat. Ahmet Selçuk İlkan - Kahır Mektubu

12. İntizar feat. Ahmet Selçuk İlkan - Geçen Yıl Bu Zamanlar

13. Coşkun Sabah feat. Ahmet Selçuk İlkan - Tahta Masa

14. Tan Taşcı feat. Ahmet Selçuk İlkan - Kurşuna Gerek Yok

15. Zerrin Özer feat. Ahmet Selçuk İlkan - Anılar

CD-2 

1. Muazzez Ersoy - Kahır Mektubu

2. Tan Taşçı - Kurşuna Gerek Yok

3. Kıraç - Gözler Kalbin Aynasıdır

4. Kutsi  - Aşk Kitabı

5. Zerrin Özer  - Anılar

6. Seksendört  - Sarhoş Gibiyim

7. İntizar - Geçen Yıl Bu Zamanlar

8. Yeşim Salkım  - Günün Birinde

9. Emre Altuğ - Sevdikten Sonra

10. Coşkun Sabah  - Tahta Masa

11. Cengiz Kurtoğlu feat. Ahmet Selçuk İlkan - Seninle Aşkımız Eski Bir Roman

12. Hakan Altun feat. Ahmet Selçuk İlkan - Sabahçı Kahvesi

13. Halil Sezai feat. Ahmet Selçuk İlkan - Unutmak İstiyorum

14. Linet feat. Ahmet Selçuk İlkan - Hatıram Olsun

15. Selami Şahin feat. Ahmet Selçuk İlkan - Yanımda Sen Olmayınca 

 

14.02.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM