Muazzez Ersoy - 90'dan Pop (DMC- 2016)

Muazzez Ersoy - 90'dan Pop  (DMC-  2016)

Muazzez Ersoy “90’dan Pop” adını verdiği bu albümünde pop müzik ile alaturka müziği arasında bir çizgide bir sentez sundu bize. Aslında bir pop albümü yapmış görünse de şarkılar ve düzenlemelere bakınca albümün pek de pop olduğunu söylemem.Daha çok doksanlarda hit olmuş pop yorumcularının seslendirdiği şarkılardan oluşan bir albüm hazırlayan Muazzez Ersoy ‘un seçtiği şarkıların nerdeyse tamamında alaturka doneler var, hatta şarkılar alaturka pop bile diyebilirim. Bu açıdan bakınca bana pek de bir pop albümü gibi gelmedi bu albümü. Dikkatimi çeken önemli bir konu Muazzez Ersoy’un şarkıları okurken düz okuması oldu, yani nerdeyse hiç nağme yapmamış bir nevi popçular gibi okumaya çalışmış ama keşke öyle yapmasaydı. Şimdi bir “Çağırma Beni” yi o muhteşem Muazzez Ersoy yorumu ve gırtlağı ile dinlemek ne kadar güzel olurdu.  Aynı şeyi “Çabuk Olalım Aşkım” için de söylemek isterim. 


Albümün düzenlemelerini Ozan Çolakoğlu üstlenmiş, ama açık ve samimi söyleyeyim hiçte Ozan Çolakoğlu düzenlemeleri yok albümde. Sanırsınız ki üçüncü sınıf bir stajyer aranjör yapmış düzenlemeleri.  Sound adına fazla bir şey katılmamış, orkestrasyon adına da bir şey yok. Sound olarak sanki 90ların soundu sunulmak istenmiş gibi, eğer öyle bir amaç varsa bir şey diyemem ama bu stratejiyi tartışırım. 

“Havalım” – “Kaçın Kurası” – “Değmez” – “Lafı mı Olur” albümde yer alan alaturka tınılı pop şarkılarına örnekler. Bunlar pek de pop şarkısı sayılmaz bence ama 90lardaki pop furyasında hit olmuş şarkılar.  Slow şarkılarda da aynı şey var, “Çağırma Beni” – “Başına Bela Olurum” sağlam alaturka şarkılar.

Albümün en pop şarkısı “Onursuz Olmasın Aşk” ve Harun Kolçak klasiği “Korkuyorum”. Bu şarkılarda da Arabesk keman kullanmış aranjör ve şarkıları alaturkalaştırmış. 

Ben şahsen Muazzez Ersoy ismini çok seviyorum, onun nağmelerini dinlemek, onun şarkılarını dinlemek bana ayrı bir hüzün ayrı bir coşku veriyor, pop bir albüm duyunca iyi bir sentez çıkar mı diye düşündüm ama pop- alaturka bir iş çıkmış.  Her zaman Muazzez Ersoy’u  dinlemek zevk verir, ama bu projede bazı şeyler eksik kalmış, proje biraz hava da kalmış gibi.  Yani albüm ne pop ne de alaturka. Sound olarak deseniz cılız bir sound var, Ozan Çolakoğlu adını koyarken bu işe beklenenin altında bir iş çıkartmış. 

Finalde gelen “Onursuz Olmasın Aşk”ın remix versiyonu iyi bir remix olmuş, burada Muazzez Ersoy’dan sağlam bir pop dinliyoruz.  Bu versiyonda bir pop şarkı dinlediğimizi anlıyoruz. Bunu dinleyince Muazzez Ersoy’a popun yakıştığını da söyleyebilirim. Keşke diğer şarkılarda da , düzenlemelerde de ve hatta albümün repertuarını belirlerken de bu remixdeki gibi biraz radikal düşünselerdi. 

Sonuç olarak Muazzez Ersoy adına değişik bir iş olmuş “90’dan Pop” albümü. Düşünce olarak güzel ama uygulama da bazı aksaklıklar var, ondan iş pek istenen verimi ve sonucu getirmeyebilir. Teorik olarak iyi düşünülmüş ama uygulamada hatalar yapılmış gibi, yine de Muazzez Ersoy dinlemek her zaman özel bir zevk verir insan ruhuna, ondan albümü dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Onursuz Olmasın Aşk

2.Değmez

3.Lafı mı Olur

4.Çabuk Olalım Aşkım

5.Çağırma Beni

6.Havalım

7.Kaçın Kurası

8.Korkuyorum

9.Başına Bela Olurum

10. Onursuz Olmasın Aşk- Remix

01.02.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM