Selami Bilgiç Feat. Soner Arıca – Dönsen Bile (Sony – 2017)

Selami Bilgiç Feat. Soner Arıca – Dönsen Bile (Sony – 2017)

Selami Bilgiç’in Soner Arıca ile beraber gerçekleştirdiği bu projede seçilen şarkı çok güzel bir şarkı. Seksenlerde Nilüfer, Ferdi Özbeğen gibi isimlerin seslendirdiği sözleri Ülkü Aker’e ait olan “Dönsen Bile” çok önemli bir şarkıdır. Önce şarkı seçiminin çok uygun olduğunu söylemek istiyorum.


Projede “Dönsen Bile” nin üç versiyonu var, biri normal versiyon , biri akustik diğeri de lounge versiyon.

Selami Bilgiç’in hazırladığı düzenlemeler fena olmamış. Normal yani klip versiyonunda ki düzenleme ve sound gayet sağlam, sadece şan biraz yukarda kalmış. Eğer şan ile ritim arasına bir şeyler katılsaydı daha lezzetli bir düzenleme çıkabilirdi, arkada yaylılar var ama cılız kalmış.  Biraz club havasında düşünülmüş şarkı, ama araya kontrşanlar , ara nağmeler filan konsaydı çok daha renkli ve kaliteli bir düzenleme olabilirdi. Yine de kötü olmamış.

Şarkıya bir de akustik versiyon hazırlamak bence iyi bir fikir olmuş. Aslında slow versiyonda diyebiliriz bu versiyona, ama burada da aynı sıkıntı var: Şan çok ön planda. Soner Arıca normalde şarkılarında şan ile müzik arasında bir denge kurardı burada neden öyle oldu anlamadım.  “Dönsen Bile”’nin akustik versiyonu sıcak bir versiyon olmuş.  Ancak bu versiyonda da bir mix sıkıntısı var, enstrümanlar var ama çok geride kalmış.

“Dönsen Bile” nin lounge versiyonu akustik versiyondan pek de farklı olmamış , özünde aynı tınlıyor. Biraz daha yalın bir düzenleme olmuş lounge versiyon. 

Sonuç olarak hoş bir şarkıya yapılan güzel bir proje dinliyorsunuz, birkaç mix ve düzenleme kusuru dışında zevkle dinlenecek bir proje single albümü olmuş. Zevkle dinlenir, nostalji severlere eskiyi hatırlatacak bir şarkı, gençlere ise aşkı anımsatacak bir şarkı seçilmiş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Dönsen Bile

2.Dönsen Bile – Akustik

3.Dönsen Bile – Lounge Versiyon

01.02.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM