Nilüfer - Yeniden Yeni Yine ( DMC – 2016)

Nilüfer -  Yeniden Yeni Yine ( DMC – 2016)

Nilüfer 2017 yılına girerken eski şarkılar kadar kaliteli ve iyi şarkıların üretilmediğini açıkladı ve yeni albümünde eski şarkıları seslendireceğini söyledi. Bence bu çok mantıklı ve doğru bir hareket. Maalesef yeni şarkılarda hiçbir ruh yok. Hele slow şarkılarda hiçbir ruh yok, kaliteli doğru dürüst slow şarkı, aşk şarkısı çıkmıyor son yıllarda. Öyle olunca Nilüfer gibi bir dönemin en baba şarkılarını yorumlayan yorumcular da yorum kapasitelerini gösterecek şarkılar ve albümler hazırlayamıyorlar.


Böyle bir tezden hareketle hazırlanan bu albümde Nilüfer Türk pop müziği klasikleri arasına girmeyi başaran on iki şarkıyı seslendirdi, bir başka deyişle coverladı. Şarkılara baktığımızda heterojen bir arşiv görüyoruz, yetmişler var, seksenler var ve ağırlıkta doksanlar var, iki binler bile var.  Albümün düzenlemelerini Volga Tamöz hazırladı. Senfonik ve kaliteli çizgisini yansıtmış Volga albümde ama sanki bazı enstrümanların kullanımında cimri davrandı, daha doğrusu elektronik sesler de kullandı. Benim gönlüm tamamı senfonik orkestra ile icra edilen bir albüm dinlemek isterdi. Ama yine de bundan uzak bir albüm dinlemiyoruz, yaylıları konuşturmuş Volga albümde, ben sadece biraz ritim sazları yadırgadım diyebilirim. Gerisi çok güzel. Gelelim albümün repertuvarına.

Albüm “Seni Kimler Aldı” ile açılıyor, özel bir şarkı ama bana A1 olabilir mi, zevk meselesi. Nilüfer bu albümünde biraz da zevkine takılmış, kendi duygularını kendi düşüncelerini harmanlamış. Şarkıların seçimi olsun, şarkıların yorumu olsun hemen hemen her aşamada bunu gördüm. Nilüfer özellikle şarkıların yorumunda çok cool ve relax bir biçimde çıktı karşımıza.  Şarkıların en dik yerlerinde de, en heyecanlı yerlerinde de bağırmayan sakin bir Nilüfer var. Bu konuda bazı dedikodular da geldi kulağıma ama inanmadım. Yok efendim Nilüfer artık iyi duyamıyormuş da ondan bağırarak şarkı söyleyemiyormuş da filan da folan da.. Ben inanmadım bunları. Bence Nilüfer bu albümde sakin bir üslupta şarkı söylemek istemiş ve öyle yapmış.

Albümün en heyecanlı ve en bağırma isteyen şarkısı “Yazık” da da sakin bir Nilüfer var. Albümde ki repertuvar çok alakasız gelebilir belki, çünkü şarkılar arasında bir bütünlük yok.  Albümde “Ağlama Anne” ve “Yazık”tan pat diye “Ellerimde Çiçekler” ve “İstanbul”a geçiliyor.  Yapılan düzenlemeler içinde ben “Gönül Yareler İçinde”yi çok beğendim. Şarkıya bir heyecan eklenerek düzenlenmiş. Bu şarkıda olduğu gibi diğer şarkılarda da yer alan senfonik yaylılar beni heyecanlandırdı. Ama bu şarkıda biraz daha belirgin bir senfonik tını var ki bu çok güzel olmuş. 

Albümde beni en fazla heyecanlandıran şarkı Ajda Pekkan’ın 1991 yılında ilk seslendirdiği “Yalnızlığa Hüküm Giydim” adlı şarkı oldu. Bu çok özel bir bestedir, Şehrazat’ın bence en baba bestelerinden biridir. Volga Tamöz şarkıyı biraz yumuşatmış, Nilüfer’de yumuşatarak hüzün eklemiş şarkıya. Hele şarkının ortasındaki o senfonik solo müthiş olmuş.  Bence bu şarkı albümün en iyi şarkılarından biri.

Albümde doksanlardan da epey şarkı var. Bunlardan biri de Sertab Erener ile bütünleşen  “Sevdam Ağlıyor” adlı şarkı. Bu şarkının çok fanı var biliyorum ama ne yalan söyleyeyim beni hiçbir zaman öyle “vouuu” diyerek heyecanlandırmadı bu şarkı. 

“Unut” en önemli Sezen Aksu şarkılarından biri olarak bu albümde karşıma çıkınca bir durdum, heyecanlandım. O şarkıda yer alan “kolay olmayacak, elbet üzüleceğim, mutlaka bir iz bırakacak” lafı beni çok etkiler. Aynı mısraları Nilüfer’den de dinlerken heyecanlandım, hüzünlendim … Bir oraya gittim bir buraya. Çok güzel olmuş bu düzenleme ve yorum.

Popstar Bayhan’ın tekrar gündeme getirdiği şarkı olarak aklımda kalan “Seninle Olmak Var ya” da bu albümde karşımıza çıktı. Volga Tamöz şarkının özünde duran alaturka dokuya dokunmamış ve soft bir düzenleme yapmış, ama alttan verdiği ritimlerle heyecan katmış. Nilüfer ise albümdeki diğer şarkılarda yaptığı gibi sakin bir biçimde seslendirmiş şarkıyı. 

Albümün son iki şarkısı gerçekten de çok sürpriz iki şarkı.  Ayten Alpman ile bütünleşen “Memleketim” ve Ajda Pekkan klasiği “Hoş Görsen”. Samimi söyleyeyim ben bu iki şarkıyı Nilüfer’den dinleyeceğimi hiç tahmin etmezdim. İkisi de güzel olmuş. “Memleketim” marş havasında çıktı kurgulanmış. “Hoş Görsen” ise eskiler iyi hatırlar Hürşid Yenigün ve Orkestrası albümleri vardı, o lezzette hazırlanmış. Keşke bu şarkı senfonik pop bir 80s dance versiyon gibi düzenlenseydi çok farklı bir hava olurdu, belki radyolarda da şansı olurdu.

Sonuç olarak ben bu albümü beğendim, Volga Tamöz’de Nilüfer’de farklı bir hava yaratmış. Düzenlemeler güzel eksik yok mu var, biraz daha akustik ve senfonik bir lezzet olabilirdi. Nilüfer çok duygulu yorumlamış şarkıları, biraz belki yorgun gibi geldi sesi bana ama vermek istediği duygudan da kaynaklanmış olabilir. Nilüfer’in buğulu sesinden 70lerin, 80lerin , 90ların bu hitlerini dinlemek kulaklara ve kalplere lezzet veriyor. Benim favorim “Yalnızlığa Hüküm Giydim” – “Gönül Yareler İçinde” -  ve “Unut” olmuş. Bu şarkılar da farklı bir ruh var, bunlara “Ağlama Anne”yi de eklemek gerekir. 

Bence dinleyin, edinin ve mutlaka arşivlerinize katın bu albümü.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Seni Kimler Aldı

2. Yazık

3. Ağlama Anne

4. Ellerimde Çiçekler

5. İstanbul

6. Gönül Yareler İçinde

7. Yalnızlığa Hüküm Giydim

8. Sevdam Ağlıyor

9. Unut

10. Seninle Olmak Var Ya

11. Memleketim

12. Hoşgör Sen

31.01.2017
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM