Tuğçe Tayfur – Babamın Şarkıları (İda & Seyhan Müzik – 2016)

Tuğçe Tayfur – Babamın Şarkıları (İda & Seyhan Müzik – 2016)

 Ferdi Tayfur’un kızı Tuğçe Tayfur çok orijinal bir proje albümü ile çıktı karşımıza. Ben bu projeyi ilk duyduğumda çok heyecanlandım. “Babamın Şarkıları” adlı albümünde babası Ferdi Tayfur’un şarkılarını seslendiren Tuğçe Tayfur orijinal bir projeye imza atmış.


Albümü baştan sona dinledim, şarkıların bazılarına yapılan yeni düzenlemeleri çok beğendim, bazılarını ise vasat buldum. Albümün en kaliteli düzenlemesi “Emmioğlu” olmuş, en dertli damar düzenleme ise “Sevda Yelleri” adlı şarkı olmuş.

“Emmioğlu”nu çok kaliteli bir düzenleme ile modernize etmişler, Tuğçe Tayfur’da şarkıyı hakkı ile seslendirmiş.  Dikkatimi çeken bir diğer düzenleme de “Dönebilsem” olmuş. Bu iki şarkı biraz daha modern , biraz daha günümüze uyan düzenlemelerle hazırlanmış. Ben bunu tüm albümde duymak isterdim şahsen.  Diğer şarkılar biraz arada kalmış diyebilirim. Orijinallerine yakın yapılan düzenlemeler de var, orijinallerinden daha vasat olan düzenlemelerde var. Beni en fazla kederlendiren şarkı “Sevda Yelleri” oldu. Harbi damar bir şarkı, çok içten seslendirmiş Tuğçe Tayfur bu şarkıyı, albümün en sıcak yorumlarından biri geldi bana.

Albümde Ferdi Tayfur klasiklerinden seçilen şarkılara bakarken “keşke şuda olsaydı” dediğim şarkılar da oldu. Mesela “Temmuz Akşamı” adlı şarkıyı dinlemek isterdim Tuğçe’nin yorumundan, bu şarkıya bir modern volero düzenleme yapılabilirdi. Benzer sözleri diğer şarkılar içinde söylemek isterim, “Emmioğlu” modernize edilmiş ama diğer şarkılar sağlam Arabesk kalmış. Arabesk çok özel bir müziktir, özümüzü, ruhumuzu besleyen ve hissettiren müziktir. Ama maalesef medya bu müziği artık eskisi gibi önemsemiyor, böyle olunca da yeni nesil bu müziğe yabancı kaldı. Bu açıdan bakınca bu albümde yer alan şarkılar biraz daha akustik , pop ve modern soundlarla hazırlansaydı çok daha iyi olurdu. Orijinallerine yakın düzenlemeler bana fazla heyecan vermedi. Babadan kıza geçen bir misyon da nesil geçişinin sounda da yansımasını beklerdim.  Albümdeki düzenlemeleri Selim Çaldıran üstlenmiş, eminim ondan bu istenmiştir. Yoksa onun müzikal zenginliğine bırakılsaydı bu şarkıların düzenlemelerinde çok farklı soundlar çıkardı. 

Tuğçe Tayfur şarkıları gayet güzel seslendirmiş, babasının verdiği nağmeleri de yapmış. Duyusal olarak şarkıları hissettirmiş, genç bir yorumcu olmasına rağmen projenin altından kalkabilmiş. Beni bu albümde şaşırtan şarkılara yapılan düzenlemelerin fazla Arabesk kalması. En azından “Emmioğlu” da ki sound yakalansaydı, yani şarkılar biraz daha modernize edilseydi proje daha geniş kitlelere ulaşabilirdi. Ferdi Tayfur gibi bir ekolun şarkılarını yeniden dinlemek güzel bir duygu sunuyor, hepsi de bir döneme imzasını atan şarkılar. Müzik dünyasına giren ikinci Tayfur olan Tuğçe Tayfur’da babasının şarkılarını seslendirerek çok iyi bir iş yapmış.

Albümde Yer Alan Şarkılar

1. Emmioğlu  

2. İçim Yanar  

3. Sevdalılar Beni Anlar  

4. Dönebilsem  

5. Ağla Yüreğim  

6. Bende Özledim  

7. Allahım Sen Bilirsin  

8. Sevda Yelleri  

9. Derbeder  

10. Çiçekler Açsın  

11. Merak Etme Sen  

12. Huzurum Kalmadı  

13. Fadimenin Düğünü 

23.12.2016
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM