Aşkın Nur Yengi – Aşktan Olsa Gerek (Sony Müzik – 2016)

Aşkın Nur Yengi – Aşktan Olsa Gerek (Sony Müzik – 2016)

 Aşkın Nur Yengi, son yıllarda çok ciddi bir duraklama dönemine girdi. Bu sadece onun değil , onun gibi kaliteli müzik yapan yorumcuların genel sıkıntısı. Popüler müzik içinde yaşanan yozlaşmaya ayak uyduramayanlar maalesef sıkıntı yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Aşkın Nur Yengi’de bu isimlerden biri.


“Aşktan Öte Olsa Gerek” adlı bu albümde bunu çok net bir biçimde görüyorum. Altı şarkının yer aldığı albümde iki Aşkın Nur Yengi var, bir popüler kültüre adapte olmaya çalışan Aşkın Nur Yengi, birde eksi Aşkın Nur Yengi. Ben popüler kültüre adapte olmaya çalışan Aşkın Nur Yengi’yi beğenmedim bu albümde. Çünkü Aşkın Nur Yengi’ye ticari şarkı yakışmıyor. “Altın Kaplama” bu şarkılardan biri, aslında Soner Sarıkabadayı bestesi olan bu şarkıda bir kalite var ama düzenleme çok bakkal olmuş. Çok sıradan bir düzenleme olmuş, Erdem Kınay bir kalıp kullanmış şarkıda sanki.  Benzer duyguları “Hafta Sonu” adlı şarkıda da yaşadım. Son yıllarda duyduğumuz dımtıs pop sounduna sahip bir şarkı. Ben bu şarkıyı da beğenmedim. Erdem Kınay ve Aşkın Nur Yengi buluşmasından çok farklı bir şey çıkabilirdi bence. Çünkü ikisi de çok değerli isimler.

Albümde yer alan eski Aşkın Nur Yengi tadında şarkılar  “Çağırma Lütfen” çok sağlam bir şarkı, Erhan Bayrak’da sağlam bir düzenleme ile şarkıya duygu katmış.  Gökhan Tepe’nin bu bestesi albümde eski Aşkın Nur Yengi’yi duymak isteyenlere hitap ediyor. Eski Aşkın Nur Yengi ekoluna uyan bir diğer şarkı da “Elin Oğlu” , Ayla Çelik’in yazdığı bu şarkı da bossanova bir tarz var. Çok sıcak ve samimi bir şarkı.  Erhan Bayrak bu şarkıda da kaliteli bir işe imza atmış. Albümün son şarkısı “Bi Sebepten” de hafif ticari bir ağız var, ama diğer iki ticari şarkılar gibi değil. Latin pop tınılarla kurgulanmış bir şarkı. Çok tutku yarattı mı ? Hayır. 

Ben bu albümde en çok “Çağırma Lütfen” ve “ Elin Oğlu” adlı şarkıları beğendim, çok sağlam şarkılar. Aşkın Nur Yengi’yi Aşkın Nur Yengi yapan çizgi var bu şarkılarda. Mutlaka dinleyin derim. Diğer iki ticarı şarkı bir şey yapar mı , bence zor. Çünkü o kıyafet Aşkın Nur Yengi’ye yakışmamış.

Çok iyi bir vokal olan Aşkın Nur Yengi’den şarkı dinlemek büyük bir zevk, ama maalesef Türkiye’de iyi müzik yorumcular, o aptal bakkal soundun   tuzağına düşmemesi lazım. Aşkın Nur Yengi’nin eski tarzına dönmesi ve sağlam balatları yine bizi hüzünlendirmesini bekliyorum, çünkü ona o tarz çok yakışıyor.

Albümde Yer Alan Şarkılar

1. Altın Kaplama

2. Çağırma Lütfen

3. Hafta Sonu

4. Elin Oğlu

5. Bi’ Sebepten

23.12.2016
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM