Yalın – Bayıla Bayıla ( Seyhan Müzik – 2016)

Yalın – Bayıla Bayıla ( Seyhan Müzik – 2016)

Yalın uzun süren bir sessizlik sonrasında müzik marketlere sunduğu “Bayıla Bayıla” adlı albümünde araya ara verdi. Ben bu kadar uzun bekleyeceğini tahmin etmiyordum, belli ki bazı şeyler istendiği gibi gitmedi, zaman da çabuk geçince beş sene geçiverdi. 


Zaman geçmesine rağmen kendi özgün tarzından fazla bir şey yitirmemiş Yalın. Soundu ve şarkı yapısı aynı biçimde karşımıza çıktı bu albümde de.  Albümde on bir şarkı var. Albümün ilk iki şarkısı tipik ritmik Yalın şarkısı. Sempatik ve coşkulu şarkılar. “Delidir” ve “ Tatlıyla Balla” Yalın’ın “Cumhuriyet” şarkısı tadında.

Albümde yer alan tüm şarkıların sözü ve müziği Yalın kendisi yazmış.  “Kader Ne Söylüyorsa” hafif alaturka kokan bir şarkı. Benim albümde en çok sevdiğim şarkı “Nöbetçi Geceler” adlı şarkı oldu. Bu şarkıda Yalın’ın kendine has hüznünü duyuyorsunuz.

Şarkıların düzenlemelerine bakıldığında orta ritimde şarkıların ağırlıkta olduğunu görüyorum, sound çok mu güçlü değil, ortalama bir akustik sound var albümde. Yalın’ın kayıtlarını Amerika’da yaptığı albümü arıyorum tabii ki, ilk üç albümünde ki sound yok bu albümde. Bu albüm soundundan çok sözleri ile ve Yalın’ın tarzını gösteren şarkıları ile ön planda. Besteler basit ya da avam pop beste kalıplarından uzakta. Yalın’ın kendi çizgisinde. Albümde ikinci ilgimi çeken şarkı “Yelkovan” oldu. Melodik yapısı, konusu ve hüznü ile etkiliyor dinleyiciyi. Aynı duygu “Sesinde Aşk Var” şarkısında da var. Bu şarkı da hoşuma gitti, özellikle “çık gel bekliyorum…” bölümü çok etkileyici.

Ben albümü dinlerken pop müziğinin çok değiştiğini bir kez daha fark ettim, iki binlerin ortasında çok ciddi bir rüzgar yakalamıştı Yalın’ın bu soundu, şimdi pop soundu epey bir elektronik oldu. Bu açıdan bakınca Yalın’ın soundu özgün ve kendine has çizgide kaldı. Albümde vasat besteler de var, eski Yalın albümlerini yer yer aradım dinlerken albümü ama yine de Yalın’ın kendine has bu tarzı günümüz pop müziğinde gerçekten de farklı ve kaliteli duruyor. Özellikle “Nöbetçi Geceler” – “Sesinde Aşk Var “ ve “Yelkovan” çok güzel şarkılar mutlaka dinleyin derim.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1. Delidir

2. Tatlıyla Balla

3. Kader Ne Söylüyorsa 

4. Ben Olamazdım 

5. Nöbetçi Geceler

6. Bayıla Bayıla

7. Özlemeye Sevgi Lazımdır

8. Yelkovan

9. Sesinde Aşk Var

10. Sabır Taşı 

11. Sevgili Kalp Sancım 

22.12.2016
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM