Buray - Sahiden ( Sony Müzik – 2016)

Buray -  Sahiden ( Sony Müzik – 2016)

 İlk albümü ile çok ciddi bir başarı yakalayan ve tek kelime Türk pop müziğinni yükselen yıldızı olmayı başaran Buray, ikinci albümünde aynı tarz ve iddia ile yoluna devam edeceğinin sinyallerini verdi. On iki şarkının yer aldığı “Sahiden” albümünde arabesk – türkü – pop – slow kısaca her tür var ancak tüm bu tarzlar Buray’ın tarzında onun paydasında buluşmuş ve ortaya bir bütünlük çıkmış.


Buray, en hüzünlü şarkıyı bile pozitif bir ağızla seslendiriyor, sempatik bir yorum tarzı var. Bu onu farklı kılıyor. Hedef kitlesini de genişletiyor, şarkılarında Gözde Arçel ile çalışan Buray, oluşturdukları bu ikili ile çok sağlam bir iş çıkartmış. Albümde dikkat çeken bir diğer şey de şarkıların sözleri. Çok anlamlı ve insanı bir yere götüren sözler var. 

“Seni Sevmiyorum Artık” ve “Sahiden” albümde dikkat çeken şarkılar. Hem sözleri ile hem de müzik ve duygusu ile farklılaşmayı başarmış şarkılar. Buray’dan slow şarkı dinlemek de zevkli, bu çocuğun kendine has bir tarzı var ki onu başarılı kılan en önemli faktör bu olmuş.  Aslında basit vatandaş gibi, ne bir imajı var,  ne bir styling ne de başka bir şey … Sadece ruh var ve bu ruhunu çok başarılı bir biçimde samimi bir şekilde sunuyor albümünde. Bunun en somut örneklerinden biri “Sen  Hala Sokağımda” adlı şarkı. Doğal bir biçimde en yalın duyguları anlatmış. Bunda söz yazarının kelimeleri kullanırken gösterdiği ustalık ve içtenlik de  büyük rol oynamış.  “Sen Hala Sokağımda” albümünde en kaliteli şarkılarından biri olarak akıllarda kalmış.

Albüm sonlara doğru gelirken alaturka denemeler karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri “Mecnun” , alaturka dediğime bakmayın, alt yapılar alaturka tınılarda ama Buray’ın modern yorumu şarkıyı modern bir alaturka yapıyor.  Albümün soundunu incelerken temiz bir sound gördüm, bir kez hiç yorucu değil, en ritmik şarkı da bile soft bir tını var.  Buda Buray’ın kendi tarzından kaynaklanıyor. Bu çocuğun bu ikinci albümünü incelerken bir kez daha anlamdım ki zorlama iş olmuyor, müzikte bir yere gelmek içinde içinizde bir şeylerin olması lazım, bu da kendi tarzınız anlamına geliyor. Eğer kendi tarzınız yoksa milyalar harcayın anlık başarılar yakalar yok olup gidersiniz. Ama Buray mesela kendi tarzı olan ve bu konuda kendisini farklılaştırmayı başaran bir müzisyen  - yorumcu. Buna Sony Müziğin de gizli dokunuşu da eklenince doğru hedef kitleye doğru bir biçimde gidiyor. Buray ikinci albümü “Sahiden” de ilk albümünde elde ettiği başarının tesadüf olmadığını kanıtladı. İkide iki yaptı.

Albümde Yer Alan Şarkılar

1. Aşk mı lazım?

2. Seni Sevmiyorum Artık

3. Melodi

4. Kalbime Dokundu

5. Sahiden

6. Sen Hala Sokağımda

7. Mecnun

8. Olmadı

9. Ay Parçası

10. Günlerden Sonbahar

11. Deli Divane

12. Gül Goncalar

18.12.2016
FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM